Рутини класу. Частина І

Рутини класу. Частина І

Щодня ми виконуємо безліч різноманітних повторюваних дій, навіть не замислюючись про них. Вмикаємо світло в кімнаті, не дивлячись, де саме знаходиться вимикач, наприклад.

В школі дитина зустрінеться з багатьма новими правилами, які згодом, за вмілого підходу вчителя, перетворяться на рутини — такі собі умовні рефлекси, які не вимагатимуть особистих душевних ресурсозатрат ні педагога, ні дітей.

Звичку формувати — справа непроста, але посильна. І за 1-1,5 місяці щоденних зусиль вчитель сам побачить плоди своєї праці, які полегшать роботу усім.А ще — є базові потреби людини. І це не поле для обговорень. Вони й називаються базовими, тому що без задоволення цих потреб, всі інші перестають мати значення. Про що йде мова? Наприклад, хоче дитина до вбиральні. І яке має значення, наскільки цікавою є тема уроку, якщо ця базова потреба залишається незадоволеною 35-40 хв?

Дитина 6-7 років цілком вдало МОЖЕ тихо виходити до туалету. Відразу, як впоралась з потребою, МОЖЕ спокійно повернутись до класу. А от терпіти півгодини-сорок хвилин — не може. І не повинна. Особливо, коли ПОТРЕБУЄ, а не «забаганка в неї така».

Або ж відволікає спрага. Ну буває ж, не встигаємо під час перерви випити й ковток води. Так само, часом, не встигають й учні. І дитина позіхає, стомлюється, починає відчувати головний біль. Набагато ж простіше просто дозволити випити води, ніж увесь урок повторювати: «Сядь рівно!», «Не спи!», «Ти чому такий неуважний?»

І мова йде зовсім не про те, що завдання вчителя — задовольняти усі потреби дітей. Важливо дати змогу самим дітям дбати про свої потреби без особливої уваги з боку інших.

Рутини — це не лише про потреби. А я й про правила. Щоб спрацювало правило, потрібно день-у-день напрацьовувати рутини для його дотримання.

Працюючи над рутинами, сприяючи задоволенню базових потреб маленьких людей, ви вчите їх з повагою ставитись до себе та інших. Ми ж будуємо єввропейське суспільство, намагаємось поділяти європейські цінності. Організованість та порядок цілком співіснують з правилом «вільної ноги» в багатьох європейських школах. Спробуйте. Можливо, ви й не здогадувались, наскільки це може бути зручно? :)

P.S. А ось тут можна знайти правила класу. Успіхів! :)

17.06.2018 16:18
26562

Коментарі

Немає коментарів. Прокоментуєте першим?