Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології

Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології

Вираз «вульгарний матеріалізм» має глибоке давнє походження. Слово «вульгарний» походить від латинського слова «vulgaris» — звичайний, простий.

Вульгаризація — грубе спрощення будь-яких понять, що веде до спотворення справжнього змісту і приземленого згрубіння.

Вульгарний матеріалізм — філософське вчення XIX ст., створене на більш простих матеріалістичних поглядах порівняно з діяльністю психіки людини і її здатності до відтворення навколишньої дійсності.

Вульгарні матеріалісти– представники вищевказаного вчення.

Термін «вульгарний матерілізм» був запропонований Фрідріхом Енгельсом – товаришем і співавтором праць Карла Маркса.

Енгельс стверджував, що "…матеріалізм – це зовсім не те, що ототожнює розумну людину зі згустком молекул, це дещо значно більше за розуміння «вульгарного матеріаліста…»

Головні представники вульгарного матеріалізму:

1) Карл Фохт (Фогт) (1817-1895) — німецький природознавець, займався проблемами в галузі біології і геології. «Як печінка виділяє жовч, так мозок думку», – казав Фохт.

Антагоніст матеріалістичних уявлень К. Маркса, який розкритикував його судження в памфлеті «Пан Фогт» в I860 р .; Прихильник теорії еволюції Ч.Дарвіна.

2) Людвіг Бюхнер (1824-1899) — німецький фізіолог, прихильник природничого уявлення, соціального дарвінізму — напрямку в соціології, яка застосовує наукові досягнення Ч.Дарвіна, сформованого на перенесенні позиції боротьби за існування з тваринного і рослинного світів на закони історичного еволюціонування соціуму (війни, класова боротьба, націоналізм та ін.);

3) Якоб Молешотт (1822-1893) — голландський філософ і фізіолог. Є прихильником природничого способу осягнення навколишньої дійсності. Його погляди гостро критикувалися представниками марксизму.

«М'ясна їжа розвиває технічні та математичні здібності, а фруктово-овочева — призводить до розвитку здатності до літературної творчості", — стверджував Молешотт.

Вульгарні матеріалісти всі різноманітні форми руху матерії зводили до простих законів механіки.

Згідно з їх вченням, психіка і свідомість є такими ж речовинами, як і всі інші матеріальні речі і не мають особливого значення і впливу на життя людини. Вони стверджували, що свідомість — всього лише побічний продукт хімічних процесів.

Вульгарні матеріалісти повністю заперечували навіть можливість існування духу, душі, свідомості. Матерія, на їхню думку, — єдина і безальтернативна реальність. Їх позиція: психіки немає, душі немає і дане питання обговоренню взагалі не підлягає. Тоді як сам Ньютон, вихідну схему механіки якого взяли на своє озброєння вульгарні матеріалісти, був глибоко віруючою людиною, а Дарвін не заперечував існування Бога.

Погляди вульгарних матеріалістів на природу психіки і людської свідомості були піддані жорстокій критиці з боку Маркса і Енгельса і не отримали подальшого розвитку в науковій психології.

Скріншоти слайдів:
Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 0Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 1Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 2Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 3Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 4Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 5Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 6Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 7Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 8Вульгарний матеріалізм. Презентація з історії психології 9
Файл презентації:
29.05.2016
3593

Коментарі

Немає коментарів. Прокоментуєте першим?