Підліткове паління: причини та профілактика

Підліткове паління: причини та профілактика

Підліткове паління – нереально велика проблема нашого суспільства, яка свідчить не лише про недостатню профілактичну роботу, а й про наявність безлічі факторів, що сприяють поширенню тютюнопаління серед дітей та підлітків. Судячи з офіційних даних МОЗ, не менше 60% підлітків у віці до 17 років хоч раз пробували палити, і 90% з цих «пробувальників» пізніше починають палити регулярно. Ще досить цікаві дані: 10 років назад співвідношення юнаків і дівчат, які палять, складало близько 75 : 25 відсотків відповідно. Сьогодні цей показник зрівнявся до 50:50. І що це означає? Правильно, а чи має право прекрасна стать називатись прекрасною, якщо рум'яне личко, пшеничне волоссячко і білі рученьки випромінюють аромат попільниці?

До речі, більшість підлітків беззаперечно погоджуються, що паління – це погано, шкідливо, це доволі затратна звичка і марна трата часу, що куріння не робить людей більш привабливими, але все ж вони палять!

Причини підліткового куріння

Серед причин підліткового паління важливе місце займають комунікативні обставини: багато хто починає палити під прямим тиском кращих однолітків, або «за компанію». І хоча більше половини підлітків, які бачили матеріали акцій з профілактики підліткового паління, відзначають, що ця інформація змусила їх замислитися, позитивний образ паління в суспільстві і паління батьків зводять нанівець усі заходи. Правильно, якщо мама палить, захоплено спілкуючись з подругою , то чому ж доньці не можна? Кумири з екранів і найближче оточення з цигарками змушують сприймати будь-яку профілактику недостатньо серйозно, ставитися до попереджень про шкоду паління з великою часткою недовіри.

Профілактика підліткового паління

Як показує практика, для ефективної профілактики недостатньо створити негативний образ людини-курця і розповісти про шкоду згубної звички для здоров'я. Важливим елементом профілактики куріння повинні стати психологічні прийоми, що дозволяють дітям протистояти тиску з боку однолітків. І, звичайно, велике значення має профілактика підліткового паління в сім'ї.

Пояснити дитині, що паління - це погано, таким чином, щоб профілактика подіяла, завдання не з легких. Незважаючи на те, що підлітки схильні сприймати батьків і медичні організації як найбільш авторитетні джерела, емоційна і статусна сторона може змусити їх забути про всі попередження, які вони отримали в ході профілактики.

Навіть якщо між батьками і дітьми існують довірчі відносини, необхідні для того, щоб профілактика куріння сприймалася не в дусі «послухай і зроби навпаки», в процесі профілактики підлітка потрібно готувати до ситуацій, коли відмова від куріння зажадає деяких вольових зусиль.

І жодна школа, жоден психолог не допоможуть вирвати підлітка з лап нікотину, допоки не буде альтернативи для спілкування, окрім як за цигаркою.

29.03.2017
1016

Коментарі

Немає коментарів. Прокоментуєте першим?