Фізика →
Сила тертя, ковзання і кочення
Тема: Сила тертя. Тертя ковзання, кочення і спокою. Підшипники.
Мета:ознайомити учнів із природою сили тертя; вчити розрізняти і порівнювати тертя та ковзання, кочення і спокою;дослідити, від чого залежить сила тертя ковзання;окреслити способи збільшення і зменшення тертя, застосування цих способів у техніці та побуті.
Тип уроку:Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання:Таблиця «Сили в природі», бруски, важки, динамометри,
лабораторний штатив, жолоб, кулька, вата, книжка, олівці, дощечки, тягар на нитці, масло, блоки.
Клас: 8
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1. Перевірка д/з
2.2. Робота за індивідуальними картками
Картка № 1. Вага тіла на Юпітері становить 1350 Н. Враховуючи, що для
Юпітера g = 27 Н/кг, визначити вагу цього тіла на Землі. (490 Н).
Картка № 2. Під вагою 500 Н пружина сидіння велосипеда стискується на 0,25см. На скільки стиснеться пружина при навантаженні 800 Н? (0,4 см).
Картка № 3. Визначити вагу води, що виллється з відливної склянки, якщо в
неї опустити шматок пластиліну, густиною 1,3 г/см і масою 1 кг. (7,54 Н).
Картка № 4. Підсвічник об'ємом 150 см3 притягується Землею із силою 3,4 Н.
З якого матеріалу зроблено підсвічник? (2300 кг/м3 — порцеляна).
2.3. Фронтальна бесіда
— Які сили ми опрацьовували на попередніх уроках?
— Що таке вага тіла?
— Як обчислити вагу тіла?
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся ще з однією природною і надзвичайно важливою силою, котра зустрічається надзвичайно часто і має велике значення. Це сила тертя. Ви дізнаєтесь, що таке сила тертя, ознайомитесь з причинами її виникнення, навчитесь розрізняти різні види цієї сили, а також зрозумієте, де саме вона використовується.
ІV. Вивчення нового матеріалу
4.1. Демонстрація 1
Вчитель штовхає брусок на столі.
Чому брусок зупинивсяЩо заважає йому рухатись? Отже існує сила, що виникає під час руху одного тіла по поверхні іншого, прикладена до рухомого тіла і напрямлена в протилежний рухові бік.
Ця сила називається силою тертя.
4.2. Демонстрація 2.
Рух кульки по похилому жолобу на стіл і на вату.
- Що потрібно зробити щоб зменшити силу тертя?
- Як на вашу думку, чи можна зменшити силу тертя до нуля? Що буде, коли поверхні контактуючих речовин стануть ідеально рівними?
- Давайте тепер позначимо на малюнку (на дошці) які сили і як діють на брусок, що лежить на поверхні стола, і ще раз нагадаємо напрям сили тертя.
- Які є види тертя?
- Кожен знає, що шафу зрушити з місця не легко. Яка сила заважає це зробити, зрівноважуючи силу, яку прикладаємо ми?
- Так, це сила тертя спокою. Отже, ця сила виникає, коли ми пробуємо зрушити нерухоме тіло з місця і напрямлена вздовж поверхні дотику тіл так, що перешкоджає відносному рухові тіл. Якщо ми зрушили тіло і воно під дією сили тяги рухається рівномірно, то яка сила зрівноважує цю силу тяги? (Це сила тертя ковзання або кочення).
4.3. Робота в групах
Зараз ви попрацюєте в групах. Нагадую, що в кожній групі є:
1. Керівник, який організовує роботу в групі та керує цією
роботою.
2. Помічник керівника, який веде записи і бере участь в обговоренні.
3. Спостерігач, який слідкує за часом і підбадьорює команду.
4. Спікер, який оголошує результати роботи та висловлює думку групи.
5. Науковець — відповідає за точність проведення експерименту.
Ви працюєте колективно і від кожного з нас залежить результатексперименту.
Учні отримали листок з завданнями, записують результати вимірювань в
робочі зошити, а секретар – в таблицю на дошці.
Завдання 1.
Виміряйте силу тертя ковзання бруска по дощечці, бруска з одним важком
по дощечці, та бруска з двома важками по дощечці. Для цього потрібно
рівномірно тягти брусок динамометром і записати його покази. Зробіть
висновок про залежність сили тертя ковзання від ваги тіла.
Завдання 2.
Перевірте чи залежить сила тертя ковзання бруска з двома важками від
площі тертьової поверхні. Для цього тягнете брусок однією стороною, а
потім іншою і порівнюєте покази динамометра.
Завдання 3.
Виміряйте сили тертя ковзання і кочення коліщати (блока) і зробіть висновок, що більше сила тертя ковзання чи кочення?
Завдання 4.
Яка із сил тертя ковзання, кочення чи спокою найбільша?
- Зробимо перерву на розминку (На дошці записані приказки та рислів'я).
Вам пропонується пояснити як ви розумієте ці вислови з фізичної точки зору.
«Йде як по маслу»
«Слизький, як в'юн»
«Коси коса, поки роса, роса спала — робота пропала»;
«Стоїть на слизькій дорозі»;
«Баба з воза – коням легше».
- Знайдіть в підручнику, які є способи збільшення і зменшення тертя?
- Як збільшити тертя, коли потрібно? (Шини, гальмівні колодки, посипання доріжок піском).
- Як зменшити тертя? В техніці? В організмі людини?
4.4. Демонстрація 3.
Книжка лежить на дерев'яній дощечці (похилій) і не рухається, а якщо під неї підкласти олівці — покотиться.
- Це ще один спосіб зменшення тертя — заміна тертя ковзання тертям
кочення. Тому на деталях механізмів, які здійснюють обертальний рух
встановлюють роликові або кулькові підшипники, які зменшують силу тертя.
(Розглядаємо будову і принцип дії по таблиці).
V. Систематизація та узагальнення знань
5.1. Узагальнююча бесіда
Чому важко йти по кризі?
Чому колеса автомобіля пробуксовують по слизькій дорозі?
Перед загвинчуванням у дерево шурупа, його іноді змащують милом або машинним маслом. Для чого це роблять?
Чому навантажений автомобіль буксує на мокрій дорозі менше ніж
порожній?
Чому для спортсменів-спринтерів виготовляють кросівки-шипівки, а для стайєрів — без шипів?
Перевіряємо, чи досягли мети уроку. Підводжу підсумок. Оцінюю роботу
учнів.
VІ.Підсумок уроку
6.1. Повідомлення Д\з.
Підготувати реферат чи презентацію на одну з тем:
- 1.Способи збільшення чи зменшення тертя.
- 2.Чому найбільші вантажі перевозять водним транспортом?
Коментарі