Слова, які називають дії предметів (дієслова).

Дмітрієва Ірина Олександрівна,
учитель початкових класів, ІІ категорії,
БНВО «Перша Білоцерківська
гімназія – школа І ступеня»
Українська мова
2 клас
Розділ. Слова, які означають дії предметів (дієслова)
Тема: Слова, які називають дії предметів (дієслова).
Мета: формувати вміння розпізнавати слова, які називають дії предметів, ставити до них питання, дати поняття «дієслово» на перспективу; розвивати навички зв'язного мовлення, логічне мислення; виховувати уважність та спостережливість, любов до природи, навколишнього світу.
Обладнання:запис прислів'я на паперових стрічках, кубик, відеозапис пісні, портрет Т.Г.Шевченка, роздатковий матеріал, презентація.
Тип заняття: урок формування умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
— До нас на урок завітали гості. Давайте ми з ними привітаємося. Сідайте, будь ласка. Пропоную не гаяти часу і своєю роботою показати, як багато ми вже знаємо і вміємо.
1.Вправа «Очікування»
Технологія «Мікрофон»
-Скажіть, що ви очікуєте від нашого уроку?
-Яким має бути наш урок? (цікавим, повчальним, веселим, продуктивним, ефективним….)
-А якими на уроці повинні бути ви? (дисциплінованими, уважними, творчими, активними, наполегливими, дружними, упевненими…)
-Отже, якщо ви такими будете, то ми разом побудуємо цікавий, творчий, продуктивний урок.
2.Мовна розминка
— А щоб нам було легко і швидко працювати, треба скласти гасло із розсипаних слів. Добре того навчати, хто хоче все знати.
— Як ви розумієте ці слова
— Давайте ж запишемо їх каліграфічно в зошит.
Спочатку пишемо число і місце, де ми працюємо.
5 квітня
Класна робота
Добре того навчати, хто хоче все знати.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
1.Технологія «Кубування»
— Пропоную перевірити наші знання, граючи в гру «Мовний кидок»
— Що таке іменники?
— На які питання відповідають іменники?
— Які слова вказують на назву предмета?
— Назви слова, які є іменниками?
— Що таке прикметники?
— На що вказують прикметники?
— На які питання відповідають слова, що називають ознаки предметів?
— Назви слова, які є прикметниками?
— Молодці! Пригадали, тепер можемо виконувати наступне завдання.
2.Проблемна ситуація
— Прочитайте вірш. Чи можна зрозуміти про що ці рядки? Спробуйте відновити його, вставивши пропущені слова.
…… та …… Дніпр широкий
Сердитий вітер …..,
Додолу верби …… високі,
Горами хвилю …… .
Реве та стогне Дніпр широкий
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
— Можливо хтось пам'ятає, хто автор цих рядків
(Портрет Т.Г.Шевченка)
— Це була талановита людина, яку знають у всьому світі. Пропоную вам прослухати фрагмент пісні у виконанні грузинського хору. (Прослуховування фрагменту пісні)
3.Вибіркове списування
— Кожен із вас відчує себе в ролі дослідника. Дівчаткам потрібно відшукати в рядках вірша іменники і записати їх в зошит. А хлопчики шукатимуть прикметники.
— Перевіримо, як впоралися із завданням. Хто готовий прочитати виписані іменники? Хто прочитає прикметники?
— Молодці!
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
— Згадайте, які слова допомогли нам відновити вірш відомого Кобзаря. Давайте ми їх назвемо і запишемо в зошит із нового рядка.
Реве, стогне, завива, гне, підійма.
— На яке питання відповідають ці слова?
— Отже, в українській мові є слова, які називають дію предметів. Це дієслова. Сьогодні ми про них і говоритимемо.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1.Попрацюймо разом! (робота з підручником)
- Виконання вправи 339 (усно)
2.Творче завдання. Гра «Дешифрувальник»
— Складіть і запишіть прислів'я. Підкресліть слова, які називають дії предметів. Усно поставте до них питання.
- ця а лінь Пра мар дує, нує. Го
- Праця годує, а лінь марнує.
- ляй, смі, бив, гу, ло. Зро, діло-
- Зробив діло – гуляй сміло.
— Ви називали слова, які вказують на дію предметів. Давайте ж звернемося до правила на с.129, і ще раз пригадаємо, на які питання відповідають ці слова.
Читання правила на с.129
— Хто спробує відтворити це правило?
— Наведіть приклади дієслів, ставлячи до них питання.
4.Вибіркове списування (вправа 341)
- Коментоване письмо
5. Руханка
- V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань учнів
1.Робота в парах
Творча вправа
— До поданих іменників і прикметників доберіть дієслово за зразком.
Зразок:Працьовитий – працювати.
Лікар — ….; читання — ….; учитель — ….; радий — …. .
— На які питання відповідають слова, які утворили?
— До якої частини мови вони належать?
— Молодці!
2.Розподільний диктант (1 учень працює біля дошки)
Іменник Дієслово
пташки співають
сонце щебечуть
діти гріє
Співають, пташки, сонце, щебечуть, гріє, діти
— Пропоную з цих слів утворити поширене речення і записати його.
Давайте ж знайдемо і підкреслимо 2 рисочками дієслово.
3. Диктант-гра «Утвори антонімічну пару»
Говорити — …., радіти — …., падати — …., віднімати — …. .
4. Самостійна робота учнів
Уважно прочитай вірш. Знайди дієслова і пов'язані з ними іменники. Випиши за зразком.
Зразок:Заходить сонце.
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє.
Радіють люде, що одпочинуть,
А я дивлюся… і серцем лину
В темний садочок на Україну.
VI. Підсумок уроку
1.«Мозковий штурм»
— Доведіть, що серед поданих слів є хоча б одне дієслово.
Любов, улюблений, любити, улюбленець.
(Я вважаю, що слово любити є дієсловом, тому що воно називає дію предмета і відповідає на питання Що робити?)
— Молодці! Маю надію, що і ви будете любити свій край, його традиції і нашу милозвучну мову.
2.Рефлексія
— Чи справдилися ваші очікування?
— Чого навчилися?
— Із чим виникали труднощі?
— Що найбільше сподобалося?
VII. Домашнє завдання
— Виконати завдання на картці
Випиши іменники і пов'язані з ними дієслова.
Зразок:Сонечко (що зробить?) пригріє.
Скоро пригріє тепле сонечко. Вийдуть в поле трактори. Добірне зерно засіють у землю. Згодом виросте пшениця. Дбайливі руки людей доглядатимуть новий урожай.
Коментарі