Перший урок - 2017. Тема: Україна на карті Європи

Перший урок - 2017. Тема: Україна на карті Європи

Зважаючи на виклики, які постали перед українським суспільством сьогодні, орієнтуючись на концептуальні засади Нової української школи, Перший урок 2017-2018 н.р. рекомендується провести за темою, яка розкриє перед учнями проблему євроінтеграції як основног вектора руху української держави. Міністерство освіти і науки наголошує на тому, що тему першого уроку в 2017 році учитель може провести за власним сценарієм. Пропонуємо розробку, яка дасть відповіді на основні питання євроінтеграційних процесів в Україні зрозумілою для учнів 3-4 класів мовою.

Ткаченко Аліна Олександрівна,

методист відділу початкової освіти

КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти»,

вчитель початкових класів

Орієнтовна розробка Першого уроку – 2017
для учнів початкової школи

Тема: Україна на карті Європи

Мета: ознайомити учнів з загальноєвропейськими цінностями та традиціями, місцем та значенням України у світі, культурними надбаннями; поширювати ідею європейської ідентичності; утверджувати спільні європейські цінності; формувати позитивну громадську думку щодо євроінтеграційного курсу України; мотивувати до вивчення рідної мови та мов європейських країн;

Засоби навчання: офіційна символіка України та ЄС; ілюстрації та фотознімки відомих куточків Європи, України, Київської області; ілюстрації краєвидів України та рідного краю; карта Європи; світлини пам'ятних місць України та інших європейських держав.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Дорогі мої українці, мої любі діти, мої маленькі, та вже зовсім дорослігромадяни нашої квітучої країни. Ще зовсім-зовсім недавно травневий дзвоник сповіщав кожному з вас, що почалась пора веселого літнього відпочинку, а вже сьогодні ви знову, як і сотні тисяч школярів нашої держави вже вкотре розпочинаєте вкрай важливу і потрібну справу: ви стаєте ще більш впевненими, освіченими, здібними і творчими людьми, які обов'язково допоможуть нашій Україні міцно стати на ноги і зайняти достойне місце у світі.

ІІ. Основна частина

Погляньте навколо. Поглядом привітайте своїх друзів, яких ви досить давно не бачили.

Кожен з вас – маленький світлий промінчик, але коли ми усі разом – наш клас справді сповнений сонця і світла. А знаєте чому?

Погоджуюсь. Те добро, щирість, усмішки, взаємоповага, які панують у ваших серцях роблять велику справу: дарують тепло і радість усім навколо.

Скажу вам більше. Наша країна, така, здавалося б, велика, й неосяжна, сама по собі – теж доволі маленький промінець. І тільки за впевненої підтримки інших «промінчиків» над нашою державою засяє справжнє тепле, дружнє сонце. Про які ж «промінчики», про яку підтримку іде мова?

Саме так! Ми у світі не одні. І конкретно на нашому континенті, у нашій частині світу – Європі, є 46 країн. З них – 28 країн утворюють співдружність – Європейський союз, або, як його коротко називають – ЄС. Давайте поміркуємо, на вашу думку, що за така співдружність, і що ви розумієте під словом «Європа»?

Всі ви говорите справді важливі речі. Молодці. А давайте послухаємо, що думають про Європу ваші однолітки – такі ж діти з інших куточків України.

(Перегляд відеоролика «Діти про Європу. Сильніші разом»)

А що кожен з вас думає про Європу, європейське майбутнє? Чи потрібно це нам, українцям? Чому саме? Давайте поміркуємо.

А що ж таке «Європа»? Хто підкаже?
Куди ж ми курс омріяний взяли?
Хто нас спрямує? Шлях легкий покаже?
Хто скаже: «Зупиніться! Вже прийшли!»?

Я вам скажу: іти не доведеться,
Бо в серці ми Європи споконвік!
Та, все ж, без нас усіх не обійдеться:
Без нас усіх і разом, і повік!

Європа – не лише частина світу,
То – цілий світ, в якому навіки
Всі люди миром впевненим зігріті…
Погляньте-но! Ось бачите зірки?

Оці маленькі зірочки у колі?
На синьому такому полотні?
Це – стяг Європи. Прапор миру й волі…
Його в нас відбирають на війні…(А. Ткаченко)

Вже понад три роки Україна відстоює своє законне право на власний вибір, на європейське майбутнє. Бореться за це право у війні… А між іншим, Європейський союз теж має свій гімн. А основою для нього остав відомий твір Л.Бетховена «Ода миру». Чи знаєте ви, що таке «ода»?

Так, це слово можна замінити іншими: хвала, подяка, прославлення. Отже, основна музична композиція, яка поєднує усіх європейців – це прославлення миру на землі.

Ми з вами дуже добре розуміємо, як це важливо, щоб усі люди жили в спокої та мирі. Гімн ЄС люди всієї України виконували разом ще наприкінці 2013 – коли усі душею й серцем переймались за те, аби Україна рухалась в одному напрямку з усією європейською спільнотою.

Мешканці Донецької області теж долучились до Всеукраїнської акції і у квітні 2014 у Міжнародному аеропорту «Донецьк» виконали гімн Європейського союзу. Пропоную вам переглянути ролик саме цієї події і послухати, яка ж чудова мелодія об'єднує усіх європейців.

(Перегляд відеоролика «Ода радості» в Донецькому аеропорту»)

Ті кадри, які ви щойно побачили – тепер – лише історія, адже вже за три місяці після виконання у стінах аеропорту цієї композиції, сам аеропорт перетворився на руїну: неоголошена війна стала тією чорною загрозою, яка зрівняла з землею міста і села, яка змусила тисячі українців під вибухи гармат покидати рідні місця. Більшість із них уже ніколи не повернеться додому, бо дому немає… І саме тому «Ода радості» повинна ще гучніше звучати у серці кожного.

А ще «Оду радості» виконали й наймолодші мешканці планети Земля: маленькі громадяни різних країн силою власного голосу допомогли створити чудову композицію і тепер гімн ЄС маємо змогу почути й у виконанні малюків.

(Перегляд відеоролика «Baby Symphony #ShareTheSound»)

А ще «Оду радості» виконали й наймолодші мешканці планети Земля: маленькі громадяни різних країн силою власного голосу допомогли створити чудову композицію і тепер гімн ЄС маємо змогу почути й у виконанні малюків.

Всі діти світу посміхаються однією мовою, всі люди на землі плачуть теж однією…

Разом ми можемо збудувати ту європейську спільноту, яка сприятиме становленню миру і в Україні, і у світі в цілому.

Як ви думаєте, чому на землі виникають війни, конфлікти?

Послухайте, будь ласка, одну дуже давню притчу, а потім – обміняймось думками за змістом почутого.

Послухайте уважно притчу «Два вовки».

Два вовки

Колись давно старий відкрив своєму онукові одну життєву істину:
– У кожній людині йде боротьба, дуже схожа на боротьбу двох вовків.

Один вовк – то зло: заздрість, ревнощі, жаль, егоїзм, амбіції, брехня. Інший вовк – добро: мир, любов, правда, надія, доброта і вірність.

Онук, зворушений до глибини душі словами діда, задумався, а потім запитав:
– А який вовк врешті-решт перемагає?

Старий, хвильку поміркувавши, усміхнувся і відповів:
– Завжди перемагає той вовк, якого ти годуєш.

А тепер – обговоріть у парах, про яких же «вовків» ішла мова, і що взагалі автор хотів сказати нам, слухачам?

Правильно. Все залежить від того, які почуття у собі плекає людина. Якщо в душі панують лише лихі наміри, то й дії людини будуть спрямовані на щось руйнівне. Якщо ж серце кожної людини сповнюватиметься любові й добра, то й світ поступово ставатиме дедалі кращим.

Ми, українці, сьогодні стоїмо на порозі вибору. І цей вибір робить кожен з нас самостійно: бути людяним, щирим, добрим, сміливим, борцем за справедливість – усі ці якості ми можемо виховувати у собі кожного дня. А в яких ситуаціях, підкажіть?

Сьогодні, кажучи про європейське майбутнє для України, про Україну, як центр Європи ми усі маємо знати: а де ж наше місце у Європі? Де саме ми з вами на карті України? Перегляньте, будь ласка, відеоролик і скажіть, то де ж найсвітліше і найтепліше місце для нашої з вами України.

(Перегляд та обговорення відеоролика «Де Україна?»)

То ж, де саме те найтепліше, найрідніше місце, в якому Україна завжди лиш процвітатиме?
Саме так. У серці кожного громадянина любов до рідної держави повинна з кожним днем лише зростати, адже народна мудрість каже… а що ж вона каже? Допоможіть прочитати!


(Полюби себе, тоді тебе й інші любитимуть.)

То ж, де саме те найтепліше, найрідніше місце, в якому Україна завжди лиш процвітатиме?

Саме так, у наших серцях Україна займає немало місця. І кожен з нас просто зобов'язаний докласти максимум зусиль, аби вона з кожним днем ставала кращою.

А зараз я пропоную вам дуже цікаве завдання. Попрацюймо в групах. Наш клас – це велика територія для творчості, отримання нових знань, дружньої поради та підтримки. Зараз ви об'єднаєтесь у 5 груп. Кожна група – це експерти та фахівці, які зможуть з легкістю виконати будь-яке завдання. Отже, прошу усіх знайти на парті карту і пройти до відповідного центру за кольором.

(У класі до початку заняття уже організовано 6 центрів: «Центр новин», «Досліджень», «Творчості», «Статистики», «Вражень». У кожного учня на столі до початку заняття лежить картка відповідного кольору. Усього – 5 кольорів. Учні, беручи картку, проходять до відповідного столу, де на них чекає певне завдання. «Столи-центри» організувати по периметру класу, або на вільних партах (за їх наявності) вкінці класу. Якщо робота в групах/центрах для учнів – не новина, група сама обирає лідера і виконує завдання, розподіляючи ролі та завдання між усіма учасниками. В іншому випадку – кожній групі допомагає вчитель).

(Під час роботи учнів у центрах лунає композиція Катерини Бужинської «Європа і Україна»).

Завдання «Центру новин». Візьміть конверт з назвою країни, про яку вам потрібно буде повідомити усьому класу. Розподіліть усю інформацію між учасниками групи, приготуйтесь надати інтерв'ю.

(Перед учнями є конверт з назвою однієї з європейських країн. Учні швидко розподіляють інформацію між собою, обмінюються нею в групі, пізніше – презентують на загал).

 • 1.Німеччина – країна за площею вдвічі менша за Україну, а за кількістю населення – вдвічі більша.
 • 2.Штраф за кинутий на вулиці папірець складає 25 євро – 725 гривень.
 • 3.Німеччина вже багато років є однією з найпривабливіших країн для туристів.
 • 4.Для того, аби дитина могла їздити в німецьку школу на велосипеді, їй надають спеціальні велосипедні права.
 • 5.Жителі Німеччини не люблять і лякаються сушеної риби.
 • 6.Жувальну гумку винайшли саме в Німеччині

Завдання «Центру досліджень».Перед вами – карта Європи. Дослідіть, як називаються країни, з якими межує Україна. Які з них за площею є більшими та меншими за Україну.

Завдання «Центру творчості». Уявіть, що ви збираєтесь у подорож країнами Європи. Приготуйте європейцям «гостинний дарунок від України», але лише так, щоб жителі інших країн точно впізнали в дарунку гостинність саме українців.

(Перед учнями роздруковане зображення українського рушника на двох аркушах, зображення короваю, калинових кетягів, будь-яких інших продуктів харчування/предметів на вибір учителя. Учні наклеюють усе, що вважають за потрібне на зображенні рушника. Пізніше — презентують).

Завдання «Центру статистики».Перед вами – загальновідомі цікаві факти про країни Європи. Оберіть один, на вашу думку – найцікавіший, повідомте його в групі, а потім – й усьому класу.

 • 1.Обидві Світові війни розпочались саме в Європі.
 • 2.Ватикан – найменша країна Європи. Країну можна обійти повністю пішки по кордону за 1 годину.
 • 3.Місце Європи, яке відвідують найчастіше – парк розваг Діснейленд в Парижі.
 • 4.Болгарія – найстаріша країна Європи.
 • 5.В Ісландії немає комарів та ін..

(Вчитель використовує будь-які факти, які, на його думку, можуть бути цікавими учням)

Завдання «Центру вражень».Перед вами – визначні місця країн Європи. Оберіть одне з зображень, уявіть, що ви щойно повернулись з цієї країни. Поділіться своїми враженнями.

(Подано фото-/ілюстративний матеріал, з якого учні обирають те, що їм цікаво)

Ви усі – великі молодці. Ви всі впорались. Зараз попрошу експертів кожного центру презентувати нам саме те нове й цікаве, корисне й потрібне, про що ви дізнались самі.

(Центри презентують результати своєї роботи у такій послідовності:

 • 1.Центр новин
 • 2.Центр досліджень
 • 3.Центр статистики
 • 4.Центр вражень
 • 5.Центр творчості)

ІІІ. Заключна частина

Серед великої кількості країн, Україна теж має чим пишатись. Її працьовитий народ пережив чимало скрутних часів і зараз проходить нелегке випробування. Але заради щасливого майбутнього, віри в краще, миру та злагоди на всій планеті саме ми з вами маємо докладати усіх зусиль. І над Україною ще обов'язково розійдуться хмари, і мирне, погідне, блакитне небо та радісне сонце замайорять яскравим стягом над просторами нашої землі, у самому серці Європи…

Важливо! При повному або частковому копіюванні інформації, посилання на ukrom.in.ua обов'язкове.

Додаткові матеріали до статті:

Сценарій свята Першого дзвоника

21.08.2017
17975

Коментарі

Немає коментарів. Прокоментуєте першим?