Урок розвитку зв'язного мовлення. Тема: Написання твору-опису "Берізка навесні"

Уроки розвитку зв'язного мовлення покликані сформувати в учнів початкової школи правильне, грамотне, осмислене відчуття мови, навчити їх доцільно використовувати мовні засоби, уміти застосувати набуті знання лдя того, аби у житті завжди мати можливість саме силою слова досягати необхідного. На початковому етапі навчання у школі учні повинні осягнути чималою кількістю премудростей, перш ніж стати справжніми митцями слова. І допоможуть їм у цьому саме уроки розвитку мовлення. На цих заняттях учень вчиться мислити, аналізувати, порівнюювати, описувати. Якщо ж учиттель допоможе дитині вчитись, не боячись помилки, то і вчитель, і його учні обовязково досягнуть успіху. Ось один з таких уроків присвячений складанню тексту опису за темою «Калина».
Левченко Олена Олександрівна,
Вчитель початкових класів
Броварської спеціалізованої школи
І-ІІІ ступенів №7,
Вчитель-методист
Урок з розвитку зв'язного мовлення
Тема уроку: Вживання дієслів у мовленні. Написання твору-опису «Берізка навесні»
Мета уроку: Продовжувати формувати уміння складати образні конструкції для написання твору; збагачувати активний і пасивний словниковий запас учнів; формувати уміння уявляти картини природи та описувати уявлене образним висловлюванням; вчити встановлювати міжпредметні зв'язки; розвивати мовленнєвий запас учнів; мовну грамотність; розвивати образне мислення, увагу, уяву; виховувати шанобливе ставлення до навколишнього середовища.
Хід уроку
І. Організаційна частина
У вікно берізка заглядає,
Стиха віттям стукає, гукає:
«Хто це там у класі ще не слуха?
Ви беріться ж всі до знань щодуху!»
ІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
2.1. Відгадування загадки.
Білокора панна ця, вродлива,
Віти розплела аж до землі.
Ніжки у росиченьку спустила
І стоїть в чарівному вбранні. (Береза).
— Звичайно, береза. Це єдине дерево з білою корою. Вчені дізнались, що біла кора у берізки завдяки бетуліну – особливій білосніжній речовині.
— Отже, сьогодні на урок до нас завітала найсправжнісінька Панночка-Берізка. І дуже вона хоче попрацювати з вами.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
3.1.Читання і запис речення.
— Прочитайте речення і запишіть його у зошити.
— Береза росте в усіх куточках України.
— Доберіть спільнокореневі слова до іменника «береза»
Береза, берізка, березовий, березняк, підберезник, березень, березіль.
— А чи знаєте ви діти, чому місяць березень має таку назву?
— Правильно. Саме у цей час по березовому стовбуру починається рух соків, берізка прокидається від зимового сну. Сік для дерева – як кров для людини. Хоч і відновлюється з часом, але його втрата – дуже болісна для рослини.
— Ми знаємо, що березовий сік людина використовує для лікування, алепотрібно це робити грамотно, знаючи усі нюанси, і опісля точіння соку обов'язково потрібно «підлікувати» дерево, зашпаклювавши отвір деревною смолою інших дерев чи спеціальною замазкою.
— Прочитайте уривок вірша Любові Забашти і скажіть, до кого звертається автор?
Прошу вас, із берези
ви соку не точіть,
ви краще їй сестричку
зелену посадіть.
Ви краще їй шпаківню
поставте на гілках,
щоб прилітав до неї
друг лісу, добрий птах!
— Що турбує поетесу?
— До кого звертається автор?
— Що ви можете зробити для того, аби оберігати і примножувати природу рідного краю?
3.2. Робота над текстом та ілюстрацією
Інструкція:
— Розгляньте ілюстрації дерева берези весняної.
— Опишіть красу берізки за допомогою прикметників.
Береза (яка?) білокора, тендітна, ніжна, красива, струнка, тремтлива.
Дайте відповідь на запитання:
— Навесні береза (що робить?) Прокидається, оживає, сміється, шепоче, шелестить, дихає, росте, розпускається, тремтить(від вітру).
Читання уривка тексту учнем.
Цілющі властивості мають березові бруньки. Їх застосовують при лікуванні ангіни, грипу, бронхіту, а настій на меду застосовують для швидкого загоєння опіків і запалень носової порожнини.
— Які цілющі властивості має береза?
— Встановіть зв'язок слів у першому реченні (письмово).
— Назвіть в реченні граматичну основу.
Читання тексту з дошки.
Найбільшої слави здобув березовий сік. З берези добувають приємний освіжаючий напій, багатий на вітаміни.
— Чому людям треба вживати березовий сік?
Доберіть антоніми до слів: (усно)
Найбільшої – Приємний – Багатий -
3.3. Ребуси
(Весна), (Березень).
3.4. Робота з деформованим текстом.
в, завітало, ліс, весняне, сонечко;
на, бруньки, деревах, набубнявіли;
з, гілки, надламаної, вже, березової, сльозиться, сік;
— Що відбувається в природі навесні?
— Що відбувається з березою?
— Доберіть (усно) синоніми — дієслова до слова сльозиться.
3.5. Складання твору-опису «Берізка навесні» за слайдами презентації чи малюнками
1. Де стоїть берізка?
2. Яка вона?
3. Яка в неї кора?
4. Який стовбур?
5. Куди спрямовані гілочки?
6. Які в неї листочки?
7. На кого вона схожа?
Опорні слова та сполучення слів:
на узліс… і; струнка; біла з чорними цяточками; стовбур б… ліє, як сні...; г… лочки звисають; ро… кидала свої з… лені коси; схожа (на)наречену.
— Поясніть орфограми в словах.
3.6.Складання твору-опису.
Берізка навесні
На узліссі росте струнка білосніжка-красуня. У неї світла кора з чорними цяточками. А стовбур біліє, як сніг! Тоненькі гілочки легко спускаються до самої землі. Пишні коси берізки ніби перев'язані тоненькими зелененькими стрічечками: то – молоденькі листочки. Навколо берізки стоять могутні дуби, старезні ялини, пишні каштани. І вона між ними – мов панночка, мов розкішно вбрана наречена…
Підкресліть дієслова, визначте їх особу.
3.7. Складання вірша
Ось … вже зовсім близько!
З гір …, … потік.
Нам в гаю … …а
свій живильний, … сік.
Прочитайте вірш.
Ось весна вже зовсім близько!
З гір біжить, шумить потік.
Нам в гаю дає берізка
свій живильний, добрий сік.
— Що легше писати – вірші чи твори? Чому?
— Запишіть вірш по пам'яті. Підкресліть в ньому граматичну основу.
IV. Систематизація та узагальнення знань
4.1. Узагальнююча бесіда
— Народ примічає: «Бути року дощовим, коли з берези витікає багато соку».
— А що вам про сік відомо?
— На вашу думку, що буде з лісом, якщо ставитись до будь-якого дерева з неповагою?
— Як кожен з нас має ставитись до рослини, пташки, комашки і всього оточуючого?
V. Підсумок уроку
5.1. Повідомлення д/з
— Продумайте і намалюйте інформаційний бюлетень, повідомлення, застереження, яке б ви хотіли залишити в лісі для усіх його відвідувачів
Коментарі