Загальне поняття про дієслово. Початкова форма дієслова

Онопрієнко Лариса Павлівна,
вчитель початкових класів
Броварської спеціалізованої школи № 5
з поглибленим вивченням іноземних мов
Броварської міської ради.
Навчальний предмет. Українська мова.
Розділ. Частини мови.
Тема. Загальне поняття про дієслово. Початкова форма дієслова.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Методичне забезпечення: На допомогу вчителеві початкових класів. 3 клас: для загальноосвіт. навч.закл. України. — К.: Видавничий дім «Освіта», 2016. — 160 с.
Мета: повторити та розширити знання учнів про дієслово; формувати вміння розпізнавати дієслово у мовленні; формувати комунікативну компетентність; розвивати мовлення учнів, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: картки зі словами, м'ячик, мікрофон.
Хід уроку
І. Організаційний момент
— Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
— Які частини мови ви знаєте?
— Що називається іменником?
— Наведіть приклади іменників.
— Що називається прикметником?
— Наведіть приклади прикметників.
— Що ви знаєте про дієслово?
2. Хвилинка каліграфії
— На дошці запис. Діти коментують з'єднання. Каліграфічно записують у зошит з'єднання та речення.
ВвВаВмвувоев
Все навколо зеленіє, річка ллється і шумить.
— Про яку пору року йдеться у реченні?
— Знайдіть у реченні іменник, прикметник, дієслово.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Створення проблемної ситуації
На дошці записаний текст. Поряд картки зі словами: прийшла, з'явилися, чути, прокинулася.
… весна. Тепло… сонечко. На деревах… перші листочки.… веселий щебет пташок. Природа… .
— Прочитайте запис. Ви зрозуміли, про що він? Чому?
— Спробуйте відновити текст.
Діти вставляють пропущені слова. Зачитують текст.
— Чи можемо ми тепер сказати, про що цей текст?
2. Робота із загадкою
— Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, яку частину мови вивчатимете на уроці.
Вони хочуть діяти, а не сидіти,
Творити, співати, радіти, летіти.
Вони будь-яку дію означають сміливо -
Що робити? Що буде робити? Що зробила?
(Дієслова)
ІV. Повідомлення теми уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми побуваємо у країні Дієслово. Познайомимося з початковою формою дієслова.
V. Сприймання та засвоєння нового матеріалу
1. Постановка навчальної задачі
— Навіщо нам потрібно вивчати дієслово — одну із основних частин мови?
— Чи все ми знаємо про дієслово?
— Які завдання поставимо перед собою на урок?
Завдання:
1. Роль дієслів у мовленні.
2. На які питання відповідають?
2. Колективна робота. Вправа 336 с.140
— Прочитайте загадку.
— Про когов ній говориться?
— Що ви знаєте про їжака?
Цікаве про їжаків
- А чи знаєте ви, що тіло їжака покриває від 7000 до 10000 колючок. Колючки їжака постійно оновлюються, старі випадають, а їм на зиму виростають нові. А ще їжаки бояться води більше, ніж вогню. Вода чомусь позбавляє їх захисту, і колючий розгортається.
— Випишіть із загадки слова за зразком(один учень записує слова на дошці, інші — в зошитах).
(Що?) голки, голки (що роблять?) стирчать;
(що?) клубочок, клубочок (що робить?) гуляє.
— Продовжте речення.
Слова, які називають дію предмета і відповідають на питання що робити?…, ..., — це… .
— Дієслово — це частина… .
— Отже, слова, які називають дію предметів і відповідає на питання що робити? що зробити? що робить? що буде робити? що зробив? що роблять? що зроблять? що робитимуть? — це дієслова. Дієслово — це частина мови.
Висновок фіксується на картках. На дошці складається схема:
Дієслово |
Частина мови |
Називає дію |
Відповідає на питання що робити? що зробити? |
3. Читання вірша про дієслово
— Послухайте вірш про дієслово.
Дієслово — слово діє:
ходить, робить, носить, сіє,
слово плаче і радіє,
усміхається і мріє.
Дієслово — слово діє:
вірить, любить і жаліє,
не злословить, не лукавить,
серця ближнього не ранить.
Дієслово — слово діє:
народилось і зоріє,
розвивається і квітне,
слово любе, слово рідне!
Л. Лужицька
— Про що цей вірш?
— На які питання відповідають дієслова, що зустрічаються у вірші? (На питання що робить? що зробило?)
4. Робота над правилом (с.141)
Діти аналізують правило.
5.Робота над вправою 337 с.141
а) Робота над текстом
— Прочитайте текст.
— Якими словами замінено слово "їжачок"? Для чого це зробили?
б) Складання плану тексту
— Прочитайте перший абзац тексту. Про що в ньому розповідається?
— Який пункт плану запишемо? (Туман над річкою.)
— Прочитайте другий абзац. Про що в ньому розповідається?
— Який пункт плану запишемо? (Спостереження їжачка.)
— Прочитайте третій абзац. Про що в ньому розповідається?
— Який пункт плану запишемо? (Мелодія коників.)
— Прочитайте четвертий абзац тексту. Про що в ньому розповідається?
— Який пункт плану запишемо? (Їжачок у тумані.)
План
1. Туман над річкою.
2. Спостереження їжачка.
3. Мелодія коників.
4. Їжачок у тумані.
в) Переказ тексту за планом
— Спробуйте переказати текст користуючись планом.
г) Фізкультхвилинка
Повз по лісу їжачок,
У нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів його бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
Зупинився спочивать!
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок -
Чарівних, непосидючих.
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев'ять! Вісім! Сім!
Грушеньки ці ніс він їм.
д) Робота в групах
— Попрацюйте в групах.
1 група. Спишіть перший абзац тексту. Підкресліть дієслова і поставте до них питання.
2 група. Встановіть зв'язок слів у реченнях третього абзацу тексту. Доведіть, що виділені дієслова стоять у початковій формі.
— Отже, дієслова початкової форми відповідають на питання що робити? що зробити?
VІ.Узагальнення та систематизація знань учнів
1. Робота над вправою 338 с.142
а) Робота над текстом
— Прочитайте текст. Про кого розповідається у тексті?
б) Словникова робота
Бузьки — народна назва лелеки.
Очерет — трав'яниста багаторічна рослина з високим стеблом. Росте коло водойми.
в) Самостійна робота
— Випишіть з тексту дієслова і поставте до них питання. Підкреслені дієслова поставте в початковій формі і запишіть.
співали (що робили?) — співати (що робити?)
привернула (що зробила?)
підлетіли (що зробили?) — підлітати (що робити?)
подумав (що зробив?)
проковтнув (що зробив?)
дивився (що робив?)
танцювали (що робили?) — танцювати (що робити?)
стрибали (що робили?) — стрибати (що робити?)
заслухалися (що зробили?)
забули (що зробили?)
2. Гра «Спіймай дієслово»
У гайочок ми ходили.Їжачок в кущах сидить.
Зайця сірого зустріли. і ми трішки,
Зайчик прудко там стрибає, Щоб спочили руки, ніжки.
Пташка весело літає, Всі веселі, от чудово!
Швидко лис десь пробіжить, У гайок підемо знову.
3. Робота з прислів'ями
— З'єднайте частини прислів'їв і запишіть їх.
Любиш поганяти, ні молотити, ні віяти.
Хліб на хліб сіяти -мусить добре засівати
Хто хоче збирати -люби й коня годувати.
— Поясніть зміст цих прислів'їв.
— Підкреслітьдієслова у початковій формі.
4. Інтерактивна гра «Пінг-понг»
Два учні біля дошки, перекидаючи м'ячик, ставлять один одному запитання за темою уроку і дають повні відповіді.
VІІ. Підсумок уроку
— Яким був для вас цей урок?
— Що дізналися на уроці?
— Для чого служать дієслова?
— Якими ви були на уроці?
Вправа «Мікрофон»
«Я сьогодні зрозумів ...».
«Я дізнався ...».
«Я навчився ...».
VІІІ. Домашнє завдання
— Дякую за увагу, старанність і активність на уроці. Ви всі молодці, добре попрацювали і легко зможете виконати домашнє завдання.
Вивчити правило с.141, вправа 339 с.142.
— Вам потрібно до дієслів дібрати по 3 іменники, з якими вони можуть бути пов'язані за змістом. Наприклад, доберіть до дієслова літає іменники.
Список використаних джерел
1. Українська мова: підруч. для 3 кл. загальноосвітн. навч. закл. з навч. / М.Д.Захарійчук, А.І.Мовчун. — К.: Грамота, 2013. — 176 с.: іл.
2. Українська мова: конспекти уроків: 3 кл.: до підручн. М.Д.Захарійчук, А.І.Мовчун. / Н.Б.Газилишин, З.З.Софіян, Л.Б.Генсюровська. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2015. — 268с. — (Бібліотека вчителя).
3. Українська мова 3 клас. І семестр (за підручником М. Д. Захарійчук) / Н.О.Ковальчук, А. І. Настенко, О. М. Пілаєва. — Х.: Вид. група «Основа», 2015. — 142, [2] с. — (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).
4. Українська мова в таблицях 3 клас: навчальний посібник / Будна Н.О., Головко З.Л., Заяць Я. М. — Навчальна книга — Богдан, 2013. — 48 таблиць.
Коментарі