Урок узагальнення та систематизації знань за темою «Південна Америка»

Предмет: географія
Клас: 7
Розділ: Географія материків і океанів
Тема: Урок узагальнення та систематизації знань за темою «Південна Америка»
Мета уроку: закріпити здобуті знання за темою «Південна Америка»;
розвивати навички роботи з географічними джерелами, розповідати, вчити учнів здійснювати аналіз та порівняння об'єктів, фактів, явищ; розвивати уміння застосовувати набуті знання практично; виховувати інтерес до вивчення географії світу.
Обладнання: фізична карта Північної Америки, фізична карта світу, карта природних зон, політична карта (зпрапорами країн), атласи, контурні карти, кліматична карта Південної Америки, довідники.
Тип уроку: узагальнюючий
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
-Сьогоднішній наш урок ми присвятимо уже знайомій темі: «Південна Америка». Ми підведемо підсумки, ви узагальните здобуті знання. Також окреслимо та зрозуміємо, наскільки добре ви засвоїли цю тему.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
-Вивчаючи кожен материк, розглядаючи його з різноманітних сфер, ми зрозуміли, що аналізувати його необхідно за певним планом. Сьогодні ми не будемо відходити від цієї традиції і планомірно виконаємо усі завдання, котрі постають перед нами.
3.1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
-Який материк ми вивчали протягом кількох останніх уроків? (Південна Америка).
-На яку геометричну фігуру зовні схожа Південна Америка? (На трикутник).
-Яку площу займає Південна Америка? А з островами?(17,8 млн. км2 і 18,3млн. км2відповідно).
-Який за величиною серед інших материків? (Четвертий) Після...? (Євразії, Африки, Північної Америки).
-Хто відкрив Південну Америку? Як це сталося? (Христофор Колумб. Випадково. Він прямував у пошуках Індії)
-Який материк є найближчим сусідом? (Північна Америка).
-Який канал розділяє Північну та Південну Америку? (Панамський).
— Ви успішно впорались з цим завданням, але чи добре ви вивчили географічне положення Південної Америки, покаже вікторина «Так чи ні».
3.2. Вікторина «Так чи ні?»
1.Мис Фроуерд є крайньою південною точкою материка. (Так)
2. Мис Кабу-Бранку знаходиться на крайньому сході Південної Америки. ТАК
3.Більша частина материка лежить в північній півкулі. НІ
4.Материк розташовується у всіх чотирьох півкулях. НІ
5.Південний тропік розділяє Південну Америку майже по центру. ТАК
6. Із заходу материк омивається Атлантичним океаном. НІ
3.3.Гра-змагання
1. Учні класу поділяються на три групи. Кожна група отримує частину контурної карти з позначеними на ній географічними об'єктами. Завдання групам:виправити помилки.
2. Учні отримують ілюстрації з зображеннями мандрівників:
Завдання І рівня: назвати дослідників, які зробили вагомий внесок у вивчення та відкриття Південної Америки.
3.Завдання: назвіть та покажіть на мапі найбільші рівнини та найвищі гори, зазначте,чим подібні і чим відрізняються рельєф та будова земної кори Південної Америки та Австралії?
Завдання підвищеного рівня складності: пояснити наявність пустелі на тихоокеанському узбережжі;
-ваш корабель причалив до Амазонії (І варіант);
-ваш корабель сів на мілину в затоці Ла-Плата (II варіант);
-ви прибули на фінал чемпіонату світу з футболу в Бразилію влітку (ІІІ варіант)
Питання: Якапогода вас буде там очікувати? Чому?
Вчитель. Тепер настав час повторити усе, що нам відомо про води суходолу Південної Америки.
Завдання І рівня: покажіть на мапі найбільші річки та озера материка;
Завдання ускладнені:
-Про яку річку йде мова: у нижній течії морські припливи періодично намагаються повернути її води у зворотний бік. Припливна хвиля, котра має висоту до 4 м, із жахливим гуркотом і величезною швидкістю піднімається проти течії на відстань до 1500 км. Місцеве населення називає цю хвилю «гримляча вода» (Амазонка).
-Чому на Парані та притоках Оріноко наявні бурхливі водоспади, а на Амазонці вони відсутні?
-Які рекорди характеризують Амазонку.
-Вважають, що озеро Тітікака колись було частиною океану. Як ви можете трактувати цю версію?
Вчитель. А зараз ми детально розглянемо природні зони.
Завдання 1 рівня: уявіть, щови летите з півночі на південь по 60-му меридіану. Які природні зони ви перетинатимете?
-ви перетинаєте Південну Америку із заходу на схід по 30-тій паралелі. Які природні зони будуть на вашому шляху?
-учні отримують «німі» картки з тваринами. Вони повинні їх назвати і вказати природну зону, де вони водяться (наприклад, додаток У).
Завдання ускладнені: порівняйте природну зону вологих екваторіальних лісів Південної Америки та Африки;
-Чим можна пояснити меншу кількість видів тварин у саванах і рідколіссях Південної Америки порівняно з Африкою?
-Назвіть рослини і тварини Південної Америки, які більше не зустрічаються ні в одному з куточків земної кулі. У яких природних зонах їх шукати?
Народи і країни.
— На уроках географії ми багато вивчали, багато аналізували, навчилися моделювати і порівнювати.От і зараз ми спробуємо порівняти і співставити деякі факти, щоб знайти те, що не відповідає загальному.
3.4.Гра «Знайди зайве»
І варіант: метис, мулат, азіат (азіат);
ІІ варіант: Уругвай, Бразилія, Перу (Перу);
IІІ варіант: Болівія, Чад, Сурінам (Чад).
-Поясніть, чому ви обрали зайвими саме такі назви?
3.5. Гра «Спільності»
— Що є спільного для єгиптян та інків? (піраміди);
— Панамському каналу в Південній Америці відповідає… канал в Африці. (Суецький);
— Яка відома усім країна, розташована на двох континентах, але в одній частині світу. (Панама);
— Яку назву має країна в Південній Америці, співзвучна з назвою географічної паралелі. (Еквадор)
— Яку мову потрібно буде вчити, якщо ви зберетесь в Південну Америку? Чому? (іспанська, португальська; результат колонізації).
Завдання І рівня. Показати на карті названі іншими учнями країни. Знайти на карті прапори названих країн.
Завдання ускладнені. Опишіть типові риси населення Південної Америки. Визначте їх відмінності порівняно з населенням інших материків, поясніть, чим вони зумовлені;
-охарактеризуйте екологічні проблеми у Південній Америці. Запропонуйте власні шляхи для їх розв'язання;
-ви бажаєте інвестувати кошти в економіку однієї з країн Південної Америки. У яку саме і чому?
IV.Підсумок уроку
Вчитель. Ми з вами здійснили віртуальну екскурсію до Південної Америки. Ви повторили і узагальнили те, що вивчали протягом цілого курсу уроків.
4.1. Узагальнююча бесіда
— Що нового на сьогоднішньому уроці ви ще довідались такого, чого не знали до цього часу?
— Чи досягли ви мети, яку ставили перед собою?
— Які цікаві факти ви б хотіли дізнатися, але вони залишилися поза нашою увагою?
4.2. Оцінювання
4.3. Повідомлення домашнього завдання
1 коментар